STOMATOLOGIA STASZKIEWICZ

Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza)

Nieświeży oddech potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Przyczyną nieprzyjemnego oddechu są często infekcje bakteryjne, zaniedbania higieny jamy ustnej, ale także stosowanie nieodpowiednich leków, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.

Halitoza – czyli nieprzyjemny zapach z ust – jest dość powszechną przypadłością. Amerykanie zaliczyli ją do chorób i nadali jej numer statystyczny. U nas problem ten jest wciąż lekceważony, choć może niezwykle utrudnić życie, zniechęcić starych znajomych, uniemożliwić zawarcie nowych przyjaźni, a nawet zdyskwalifikować w oczach pracodawcy. Nieświeży oddech bywa też, choć rzadko się o tym mówi, przyczyną osobistych dramatów, bo powstrzymuje przed bliskim kontaktem.

Czy masz nieświeży oddech?

Gdy chcesz sprawdzić, czy zapach z twoich ust jest nieprzyjemny, zapytaj kogoś bliskiego. Jeśli się wstydzisz, sprawdź to sam, 2-3 godziny po posiłku. Wtedy w ustach znajduje się najwięcej bakterii. Wcześniej nie myj zębów, nie używaj środków odświeżających oddech (płynu, gumy do żucia czy cukierków miętowych).
– Szeroko otwórz usta i maksymalnie wysuń język. Tylną część języka kilka razy potrzyj palcami, a następnie powąchaj palce.
– Suchą szczoteczką do zębów przez 3 minuty szoruj zęby, jak przy każdym myciu. Nie używaj wody ani pasty, nie płucz szczotki. Powąchaj ją, gdy upłynie pół minuty.
– Niewoskowaną i nieperfumowaną nicią dentystyczną wyczyść przestrzenie między zębami. Po półminucie powąchaj nitkę.

Przyjmuje się, że woń utrzymująca się na nitce lub szczoteczce jest identyczna z tą, który wydziela się z ust.

Nieświeży oddech: najczęstsze przyczyny

Przykry oddech to w 90 proc. przypadków efekt zaniedbania higieny jamy ustnej, chorób dziąseł czy zębów. Takie objawy dają kamień nazębny, próchnica, paradontoza, zapalenie dziąseł, ale również źle dopasowana proteza, pod którą dostają się resztki jedzenia.
Przyczyną bywa wszystko, co hamuje wydzielanie śliny (np. wysoka temperatura, klimatyzacja), która zmywa cuchnące substancje z zębów. Dlatego nieprzyjemny zapach z ust jest intensywniejszy rano, po przebudzeniu, bo w czasie snu organizm produkuje mało śliny.

Nieświeży oddech: pomoże dentysta

Trzeba wyleczyć zęby i dziąsła, usunąć zepsute korzenie, zlikwidować przetoki, stany zapalne. Protetyk niech sprawdzi, czy protezy lub pojedyncze sztuczne zęby nie są uszkodzone, nie wytarły się – ich porowata powierzchnia może być powodem kłopotu, bo nie jesteś w stanie dokładnie usunąć z niej bakterii. Gdy wyleczysz, co było do wyleczenia, świeży oddech będzie zależał od czyszczenia zębów. Po każdym posiłku należy je umyć, a przynajmniej starannie wypłukać lub żuć gumę bez cukru. Prócz regularnego usuwania kamienia u dentysty możesz stosować płyny do płukania ust lub kapsułki, zapobiegające osadzaniu się płytki nazębnej.
Niezbędne jest czyszczenie języka. Tkwiące w ustach bakterie produkują lotne związki siarkowe, które gromadzą się w jego niteczkowatych brodawkach. Wnikają głęboko i ani ślina, ani zwykłe mycie zębów ich nie usunie. Czysty język jest różowy. Biały nalot świadczy o obecności bakterii. Usuniesz je skrobaczką, a najlepiej specjalną szczoteczką do mycia języka, choć zwykła szczoteczka też będzie skuteczna. Wydzielanie śliny można pobudzić, pogryzając jabłka lub pomarańcze. Trzeba też pić dużo wody, która spłukuje bakterie z zębów i dziąseł.