Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia
Jedną z chorób, której wstępnym etapem może być zapalenie dziąseł, jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Choroba ta ma charakter przewlekły i zazwyczaj nie udaje się jej całkowicie wyleczyć. Obejmuje wszystkie części przyzębia, łącznie z kością wyrostka zębowego. Główne objawy paradontozy to pogłębiające się kieszonki dziąsłowe i powolne niszczenie kości szczęki i żuchwy. W zaawansowanym stadium paradontozy, kiedy dziąsła są mocno obrzęknięte, z kieszonek może wydzielać się ropa. Zęby są mocno odsłonięte, następuje ich rozchwianie i wypadanie.
Jak leczyć paradontozę?
Leczenie paradontozy polega na wykonaniu szeregu zabiegów oczyszczających i chirurgicznych. W zależności od przyczyny choroby stosuje się maści, płukanki, antybiotyki. Wszystkie zabiegi inwazyjne poprzedza usunięcie płytki nazębnej i kamienia. W zaawansowanych przypadkach niezbędny jest kiretaż, czyli oczyszczenie i spłycenie kieszonek dziąsłowych. Przerost dziąseł można wyleczyć poprzez zabieg zwany gingiwektomią, a ubytki dziąseł poprzez operacje rekonstrukcji tkanek.
Rozchwianiu zębów można natomiast zapobiec, usztywniając je poprzez ligaturowanie lub szynowanie zębów. Dużym powodzeniem w leczeniu chorób dziąseł cieszą się lasery, którymi można operować tkanki. Do pobudzenia tkanek do regeneracji używa się specjalnych laserów biostymulujących.